انتخاب لاستیک مناسب

انواع گل‌‌ لاستیک

اج یا گل لاستیک مناسب

نگاه سریع به آنچه در این نوشته داریم

بهترین رانندگی در کنار مهارت شما، با انتخاب آج مناسب برای لاستیک‌های ماشین میسر می‌شود. زمانی‌که آج یا گل مناسب برای لاستیک ماشین خود را شناختید، باید متناسب با آب‌وهوا و جاده‌ ای که بیشترین رفت و آمد را در آن دارید، خرید لاستیک را نهایی کنید.

امنیت ماشین و سلامت شما در حین رانندگی، وابستگی مستقیمی با آج لاستیک انتخابی شما دارد. درصورتی‌که آج لاستیک را مناسب با شرایط آب‌وهوایی انتخاب نکنید، علاوه‌بر سایش زودهنگام لاستیک‌ها و کاهش طول عمر مفید آن‌ها، امنیت و سلامت ماشین و خودتان را با خطر روبه‌رو خواهید کرد.

پس در خرید لاستیک ماشین، پیش‌از هر چیزی، مناسب‌بودن آج را در اولویت قرار دهید. در مقاله پیش رو هرآنچه که باید از آج لاستیک بدانید برای شما آورده شده است.

آج یا گل لاستیک

از همان اوایل تولید ماشین، لاستیک‌ها و چرخ‌ها نقش مهمی را در این اختراع جذاب بازی می‌کردند. لاستیک‌ها در طول زمان با شکل‌ها و سایزهای متفاوتی ساخته شدند و دلیل آن، استفاده از لاستیک با کاربردهای متفاوت و در وسایل متفاوتی مثل دوچرخه‌ها، ماشین‌های سواری، ماشین‌های سنگین، تراکتورها و... بود.

آج لاستیک با هدف ایجاد امنیت در رانندگی و مقاوم‌سازی لاستیک ایجاد شد. باید بدانید که، بسته‌به نوع خودرو، شرایط آب‌وهوایی، فصول سال و... نوع آج لاستیک به‌کاررفته تغییر می‌کند. اغلب خریداران، در مورد انواع آج لاستیک و کاربرد آن‌ها بی‌اطلاع هستند و قطعا خرید رضایت‌بخشی را تجربه نخواهند کرد. در ادامه انواع آج‌ لاستیک‌ به‌کاررفته و زمان استفاده از آن‌ها آورده شده است.

انواع آج لاستیک چیست؟

در توضیحات قبل اشاره کردیم که با توجه به شرایط و نیازهای متفاوت، آج‌های لاستیک در طرح‌های متفاوتی ارائه خواهند شد. دانستن انواع آج به شما این کمک را می‌کند تا انتخاب درستی در خرید داشته‌ باشید. 

در کل چهار نوع آج لاستیک وجود دارد که در ساخت لاستیک خودرو به‌کار می‌روند:

  • آج جهت‌دار

طرح این آج به صورت حرف v است و تنها  در یک جهت حرکت می‌کند ( جهت حرکت با فلش‌های طراحی شده روی آج مشخص می‌شوند). می‌‌توان گفت این محدودیت در حرکت، یک نقص محسوب می‌شود؛ اما دقیقا به همین دلیل حرکت یک طرفه، طول عمر لاستیک افزایش می‌یابد و می‌توان دیرتر به تعویض لاستیک خودرو اقدام کرد؛ این ویژگی دلیل محکمی برای انتخاب لاستیک جهت‌دار با هدف رانندگی در خیابان‌ها و استفاده در تمامی فصل‌های سال شده‌ است‌.

  • آج متقارن 

شیارهای این نوع طرح، به صورت متقارن و متناوب در تمام سطح لاستیک تکرار می‌شود. برخلاف طرح آج قبلی، این طرح آج، در تمام جهت‌ها حرکت می‌کند و هیچ محدودیت حرکتی‌ای ندارد. این طرح آج رایج‌ترین مدل انتخابی راننده‌های خودرو سواری و شهری‌ است.

به دلیل طرح آج، این نوع لاستیک‌ها را می‌شود در محورهای عقب و یا جلو استفاده کرد. طول عمر لاستیک با حرکت در همه جهت‌ها، کاهش پیدا می‌کند و زمان تعویض لاستیک خودرو زودتر از انواع دیگر، سر می‌رسد؛ پس مراقبت بیشتری لازم است و باید لاستیک‌های محور عقب را با جلو و بالعکس تعویض کرد. با این کار زمان تعویض لاستیک خودرو را به تعویق می‌اندازید.

  • آج نامتقارن 

ترکیبی از آج جهت‌دار و متقارن، آج نامتقارن را شکل می‌دهند‌. این نوع آج بیشتر در خودروهای اسپورت و شاستی‌بلند استفاده می‌شود و طراحی بی‌نهایت جذابی دارد. طرح آج‌های کناری و آج‌هایی که در وسط آن کار شده ‌است، با هم تفاوت دارند و باعث می‌شود تا این لاستیک‌ها مخصوص رانندگی در جاده‌های خشک، بیابانی، بارانی و برفی باشد.

طرح آج کارشده در وسط لاستیک مناسب رانندگی در جاده‌های مرطوب و برفی‌ است که چنگ‌زنی مناسبی هم دارد؛ اما آج‌های کناری برای رانندگی در جاده‌های خشک و بیابانی طراحی شده ‌است. نکته‌ای که باید زمان نصب این نوع لاستیک حتما رعایت کنیم، توجه به دیواره جانبی لاستیک است. روی دیواره جانبی، نوشته شده است که کدام سمت باید داخل خودرو و کدام سمت باید خارج خودرو (Inside & outside) قرار بگیرد. این نوع آج لاستیک را می‌توان در هر چهار فصل سال استفاده نمود و تعویض لاستیک خودرو را با شروع هر فصل انجام نداد.

  • آج جهت‌دار نامتقارن

ترکیبی از آج جهت‌دار و آج نامتقارن، طرح جدیدی برای آج را ایجاد می‌کند که تکامل‌یافته آج‌های نامتقارن هستند. طرح  آج مخصوص خودروهای اسپورت و حرفه‌ای است و برای استفاده در خودرو‌های سواری و شهری توصیه نمی‌شود. این طرح آج برای پس‌زنی آب در جاده‎‌های مرطوب و چسبندگی برای پیچ در جاده‌های خشک طراحی شده است. استفاده از این نوع طرح لاستیک در خودروهایی که بین رینگ محورهای عقب و جلو تفاوت سایزی دارند، توصیه نمی‌شود؛ چراکه طول عمر لاستیک را کاهش خواهد داد و باعث سر رسیدن زمان تعویض لاستیک خودرو می‌شود.

درست نصب شدن این لاستیک‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است و در حین نصب باید به عبارت (Inside &Outside ) توجه کنید.

سخن پایانی

با توجه به نکات گفته‌شده در مقاله پیش رو، متوجه اهمیت بالای آج‌های لاستیک شده‌اید. هرقدر انتخاب آج لاستیک با شرایط آب‌وهوایی تناسب بیشتری داشته باشد، سلامت و امنیت خودرو خود را در سطح بالاتری قرار خواهید داد.

آج‌ها در 4 طرح متفاوت طراحی خواهند شد که متناسب با نیازهای راننده، خودرو و شرایط آب‌وهوایی، انتخاب و خرید آن‌ها متفاوت خواهد بود. هر آج و سایزی را که مدنظر قرار داده‌اید، می‌توانید در برندهای متنوع از سایت سام‌تایر خریداری کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.